Żywy Różaniec

ŻYWY RÓŻANIEC                                             INTENCJE

Żywy Różaniec zawdzięcza swoje powstanie P.M. Jaricot (1799-1862), która w 1825 roku założyła w Lyonie pierwszą grupę składającą się z 15 osób odmawiających codziennie jedną tajemnicę różańcową; wkrótce ta forma odmawiania różańca, stała się popularna w Europie. W 1827 papież Leon XII pobłogosławił to dzieło, Grzegorz XVI zatwierdził je jako stowarzyszenie, a Pius IX w 1877 r. powierzył je przełożonemu generałowi dominikanów. Zgodnie ze statutem, różami różańcowymi kieruje kapłan-moderator (w Witnicy: proboszcz), a poszczególnymi – zelator, wybierany przez jej członków. Podstawowym obowiązkiem róż różańcowych jest codzienne odmawianie przez cały miesiąc tajemnicy otrzymanej w pierwszą niedzielę miesiąca, kiedy dokonuje się zmiana tajemnic różańcowych. Pierwsza Wspólnota Róż Żywego Różańca powstała z inicjatywy ks. Józefa Bielaka, pierwszego proboszcza witnickiej parafii. Pierwszą zelatorką została Anna Mazurek.

Z roku na rok róże różańcowe rozrastały się; w chwili obecnej w parafii działa 16 róż różańcowych:

I Róża - zelatorka Janina Kostecka

II Róża - zelatorka Maria Piwkowska

III Róża - zelatorka Genowefa Samełko

IV Róża - zelatorka Cecylia Stojanowska

V Róża - zelatorka Genowefa Bartnik

VI Róża - zelatorka Anna Kasprzak

VII Róża - zelatorka Danuta Szatkowska

VIII Róża - zelatorka Małgorzata Mikisz

IX Róża - zelatorka Maria Klimek

X Róża - zelator Andrzej Kasprzak

Róże Rodziców modlących się za dzieci

I Róża - Patron św. Jan Paweł II:
- zelatorka Maria Klimek

II Róża - Patron św. Rita:
- zelatorka Beata Targońska

III Róża - Patron: św. Joanna Molla

- zelatorka Joanna Nitecka

Róże w kościołach filialnych

Mosina:

I Róża - zelatorka Zofia Moskwiak

Białcz:

I Róża - zelatorka Halina Zagozda

II Róża - zelatorka Zofia Kamińska

Członkowie Żywego Różańca biorą czynny udział w życiu parafii. Między innymi angażują się w organizowanie procesji Bożego Ciała, procesji na cmentarz (2 listopada), odwiedzają osoby starsze i chore, opiekują się grobem ks. Józefa Bielaka. Spotykają się przy opłatku, wyjeżdżają na coroczną pielgrzymkę róż różańcowych do Rokitna. Brali udział w pielgrzymce do Fatimy, Lourdes, Grodowca, Lichenia, Rokitna, Świętej Lipki, Rychwałdu. Członkowie róż różańcowych wspomagają materialnie witnicką parafię, Radio Maryja oraz klasztor w Częstochowie.