Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Formularz Kontaktowy

Pola oznaczone * są wymagane.
Zakończenie III Letnich Spotkań Kameralnych w Witnicy.

Zakończenie III Letnich Spotkań Kameralnych w Witnicy.

Opublikowany 2016/08/31

 W piątek 26 sierpnia w kościele parafialnym w Witnicy odbył się ostatni koncert III Letnich Spotkań Kameralnych. Tego wieczoru znów znakomity koncert w wykonaniu zespołu solistów „Lumen Vocale” z Poznania. Jakoż, że tym koncertem mieliśmy uczcić 1050 rocznicę chrztu Polski, to i repertuar składał się z samych perełek muzyki od starej pieśni „Bogurodzica”, przez utwory Fryderyka Chopina, Feliksa Nowowiejskiego, po Mikołaja Góreckiego, do testów między innymi Cypriana Norwida czy Jana Pawła II. Dwa słowa o wykonawcach. Istnieją od pięciu lat, a już zdobyli liczne laury. Nie dziwi mnie fakt, że w lipcu tego roku otrzymali niemal wszystkie nagrody w kategorii „Musica sacra”. Każdy z solistów dysponuje głosem pięknym, silnym głosem. To musiało przynieść taki efekt. Cieszy mnie, że udało się takich wykonawców i to z takim repertuarem ściągnąć na nasz festiwal.

Na szczególne uznanie zasługuje publiczność naszych spotkań kameralnych. Wszędzie reaguje niezmiernie żywiołowo. Nie dziwi mnie taka reakcja, wszak do Witnicy w ramach Letnich Spotkań Kameralnych przyjeżdżają artyści wyjątkowi. Zawsze staramy się o tym, by jeden koncert wykonała wielka gwiazda. W bieżącym roku była to bez wątpienia pani Iwona Hossa, śpiewaczka, dla której utwory tworzą najwybitniejsi polscy kompozytorzy, współpracująca z dyrygentami tej miary, co Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki czy Jacek Kaspszyk. Wcześniej olśniła melomanów bardzo młoda, ale już mająca za sobą występ w słynnej Carnegie Hall, Celina Kotz, nie bez przyczyny upatrywana jako następczyni wirtuozów tej miary, co Grażyna Bacewicz czy Wanda Wiłkomirska. Z pewnością jeśli pani Celina Kotz znajdzie się wśród wyróżnionych w najbliższym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego, to będziemy mieli powód do dumy. Wreszcie znakomity koncert z utworami Chopina i Paderewskiego w wykonaniu pana Piotra Szychowskiego. Są w Polsce artyści, którzy mają ten dar grania, jaki nakazał kompozytor. Przypomnę, że nasz wielki twórca mazurków, polonezów i nokturnów mawiał, że trzeba śpiewać grając. Tak też było tego wieczoru, gdy wystąpił pan Piotr Szychowski. W ramach festiwalu promujemy też nadzieje wokalne. Tym razem nasze spotkania otworzyło dwoje młodych artystów, pani Weronika Kujawa i pan Damian Chiliński, uczniowie profesorów Iwony Hossy i Jarosława Bręka. Po koncercie można powiedzieć, że widać w tym rękę mistrzów.

Jeszcze słów kilka o osobach, dzięki którym doszło do tych koncertów. Najpierw gospodarzom. Wyrażam podziękowanie władzom Witnicy, że kontynuują cykl koncertów, dyrekcji i pracownikom Domu Kultury za profesjonalne przygotowanie całej oprawy, Księdzu Proboszczowi Ryszardowi Tomczakowi, działaczom stowarzyszenie „Signa”, p.p. Grażynie Aloksie i Andrzejowi Zabłockiemu z Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia „Educatio” Pro Europa Viadrina. Pozwolę sobie jeszcze wyrazić podziękowania panu fotografowi Robertowi Burzyńskiemu. Przyznam, że na każdym kroku spotykałem się z daleko idącą pomocą i wielka kulturą. Za tę atmosferę i życzliwość bardzo wszystkim dziękuję w imieniu artystów i swoim. Pozwolę sobie również podziękować pani Marszałek Województwa Elżbiecie Polak i osobiście zaangażowanej radnej Annie Synowiec za wsparcie naszych starań o partycypację dla tegoż festiwalu.

Wysoki poziom artystyczny koncertów zawdzięczam Radzie Programowej w składzie: dr hab. Iwona Hossa, dr hab. Jarosław Bręk i dr Piotr Szychowski. Honorowy patronat sprawuje Wiesław Ochman. Patronat medialny nad festiwalami w Drezdenku i Drezdenku objęły „Gazeta Wyborcza”, Radio „Zachód” i TVP-Gorzów. Dziękując melomanom z Witnicy za cudowną atmosferę na koncertach zapraszam za rok.

Wiesław Pietruszak

.

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?